Химерний план не вдався

Спроби створити штучний гібрид людини і тварини досі не увінчалися успіхом. Але біотехнологи не втрачають надії отримати стовбурові клітини, маніпулюючи людським клітинним ядром.
«В нас вийшов прекрасний гібридний ембріончик, але, попри всі наші зусилля, він не працював», - повідомив Роберт Ланца, науковий директор компанії Advanced Cell Technology (АСТ). Його чергова спроба створити в лабораторії гібрид людини і тварини потерпіла невдачу.
У своїх дослідах Ланца використовував яйцеклітини корови, миші і кролика, проте кожного разу результати були невтішними.Біотехнологи б’ються над створенням гібридного ембріона людини і тварини, щоб отримати стовбурові клітини, які вважаються панацеєю мало не від всіх хвороб. Найпростіший спосіб їх отримання - клонування людини. Але оскільки - з етичних причин - це неможливо, біологи шукають обхідні шляхи. Один з них - створення гібридних ембріонів, відомих також як химери або клітинні гібриди.Методика проста: з яйцеклітини ссавця видаляють рідне ядро, а на його місце поміщають ядро людської клітини - саме в ньому міститься генетична інформація. Подальший процес розвитку і поділу клітини відбувається звичайним шляхом. Отриманий таким чином ембріон вважається людським на 99,9 % (у тваринній яйцеклітині залишаються мітохондрії, які також містять генетичну інформацію), але це не впливає на придатність стволових клітин химер для подальших досліджень.
Так справа виглядає в теорії. На практиці все виявилося інакше. У дослідженнях Ланци яйцеклітина миші загинула після першого ж поділу. Гібриди ядра людської клітини з яйцеклітинами кролика і корови проіснували трохи більше, але загинули якраз в той момент, коли, ймовірно, і повинен був утворитися химерний ембріон.
«Поєднавши людську і тваринну клітини, неможливо запрограмувати яйцеклітину належним чином» - такий висновок зробила група дослідників під керівництвом Роберта Ланци в статті, опублікованій в журналі Cloning and Stem Cells.
Інші вчені, які також намагаються створити гібридний ембріон, на відміну від Ланци оптимізму не втрачають. На їх думку, робити виводи про здатність яйцеклітин тварин асимілювати гени людини, тільки виходячи з результатів досліджень АСТ, не можна. Наприклад, групу Ланци критикують за те, що вони не спробували використовувати для досліду яйцеклітину мавпи - генетично ближчої до людини тварини. Невтішно про експерименти Ланци висловився і Стівен Мінгер з Лондонського Королівського коледжу, один з небагатьох у Великобританії, хто отримав ліцензію на створення гібридів. Таким чином, вчені продовжать досліди по створенню гібридного ембріона.

Гібридизація