Прес-конференція з питань з контролю та профілактики африканської чуми свиней

22 березня в рамках навчально-практичного семінару з транскордонного співробітництва ветеринарних служб України та Російської Федерації з контролю та профілактики африканської чуми свиней, організованого Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО), відбулася прес-конференція присвячена даній проблемі.

В прес-конференції взяли участь Нікола Белєв – професор, президент регіональної комісії Міжнародного епізоотичного бюро по Європі, Андрій Розстальний – експерт по тваринництву і ветеринарії ФАО, Бісюк Іван Юрійович – голова Державної ветеринарної і фітосанітарної служби України, Волох Анатолій Миколайович – професор, завідувач кафедри екології Таврійського державного агро-екологічного університету та Дудніков Сергій Андрійович – представник Інституту захисту тварин, керівник інформаційно-аналітичного центру Россільгоспнагляду м. Владімір, Росія.

Голова Державної ветеринарної і фітосанітарної служби України Іван Бісюк звернув увагу журналістів та те, що сьогодні проблема африканської чуми свиней (АЧС) для східної частини Європи надзвичайно актуальна. У зв’язку з цим відбувся ряд заходів за участю представників ФАО і МЕБ, присвячених питанням боротьби з АЧС. Остання конференція, організована ФАО, відбулася 3 - 4 лютого цього року в Будапешті, в якій взяли участь всі головні державні інспектори ветеринарної медицини транскордонних країн Східної і Центральної Європи. І саме тоді Іваном Бісюком було ініційовано проведення наступної конференції в Україні. Цьому заходу передували дві місії в Україні: в рамках однієї спеціалісти ФАО вивчали ситуацію щодо розповсюдження африканської чуми свиней в зоні прикордонній з територією Росії, а друга місія виконувалася спеціалістами Генерального директорату САНКО, які оцінювали здатність ветеринарної служби України протистояти цьому захворюванню.

Як наголосив голова Державної ветеринарної і фітосанітарної служби України, ситуацію стосовно африканської чуми свиней не можна недооцінювати. Хоча вона не є зоо-антропонозом, тобто не передається людям, АЧС може завдати колосальних економічних і політичних збитків державі. Сьогодні Україна позиціонує себе як держава, що експортує щорічно біля 20 млн. тон зерна. У випадку виникнення африканської чуми свиней закривається практично вся територія країни і блокується вивезення зерна не лише фуражного, а й продовольчого. Аналогічна проблема виникне у підприємств, що мають сьогодні доступ до інших ринків  і експортують свинину за територію України. Крім того, приміщення на крупних комплексах, де утримувалися хворі тварини не можуть використовуватися потім протягом трьох років, а невеликі комплекси взагалі підлягають спаленню разом з дрібними виробничими засобами. Земля, на якій стояли ці комплекси, не допускається до експлуатації протягом 50 років.

Тому, зараз дуже важливо загострити увагу громадськості на проблемі, яка вже сьогодні існує в Російській Федерації, ряді країн Кавказу, і може поширюватися зі швидкістю близько 350 км на рік. Починаючи з 2007 року, ця хвороба пройшла 700 км по території РФ. Саме тому до участі в конференції були запрошені вчені і адміністратори РФ, ентомологи, фахівці з дикої природи, ветеринарні лікарі з прикордонних областей РФ, а також керівники ветеринарних служб областей – Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та АР Крим.

Про проблему з дикими кабанами, що можуть бути причетними до перенесення збудника даного захворювання, розповів професор Анатолій Волох. Якщо домашні свині, що утримуються в господарствах, обмежені в своєму русі, то дикі є носіями, що сприяють високій швидкості просування цієї небезпечної хвороби, щодо якої не існує ані засобів специфічної профілактики, ані ефективного лікування. У кабана є два піки міграції: в період розмноження (травень-червень) і в парувальний період (жовтень-січень). Саме тоді вони вступають в контакт з домашніми свинями, так як в деяких регіонах України поширений випас свиней на жолудях чи травах. Слід запобігати таким контактам.

Крім того, протягом останніх років з’явилася велика кількість приватних мисливських господарств, на жаль, їх власники не часто прислухаються до вимог законодавства.

За словами представника Російської Федерації, Сергія Дуднікова, АЧС – це економічна катастрофа для галузі. До 2007 року ця хвороба не представляла для Росії безпосередньої загрози. Проте, ситуація змінилася катастрофічно швидко: в квітні 2007 року вона вразила Грузію,  до кінця року – Вірменію і Азербайджан. З початку наступного року вона була занесена в Росію з Чечні через диких тварин, далі поширилася на свійських. На сьогодні Росія стала ендемічною, тобто постійно зараженою. На півдні РФ хвороба циркулює вже більше трьох років поспіль. Повністю уражений Південний і Північно - Кавказький федеральні округи. Щороку реєструвалося по одному виносному випадку, тобто виникнення захворювання далеко від зараженої зони.

На жаль, прогнози дуже невтішні: якщо найближчим часом не будуть прикладені міжнародні зусилля, захворювання пошириться з Росії на територію України і далі на країни Європи. Прикладом може слугувати Іран: в країні, де взагалі немає домашніх свиней, захворювання поширюється популяцією диких кабанів.

Доктор Нікола Бєлєв, який вже тричі стикався з епізоотіями африканської чуми 20 років тому, відзначив, що важливим елементом боротьби є активна участь урядів всіх країн, інакше ми ніколи не ліквідуємо це захворювання. Ветеринарна служба відповідає за діагностику, за профілактичні заходи, але без втручання уряду вони не можуть нічого вдіяти. Уряд України вже показав чітку та злагоджену роботу в боротьбі з пташиним грипом, коли хвороба в Криму була ліквідована за 40-50 днів. І зараз він активно співпрацює з ветеринарною службою, а фахівці таких міжнародних організацій як МЕБ і ФАО завжди готові надати допомогу.

Представник ФАО Андрій Розстальний вказав, що з моменту появи АЧС на Кавказі в 2007 році, ФАО надає допомогу ветеринарним службам цих країн в організації протиепізоотичних заходів, проведенні лабораторної діагностики, навчанні ветеринарних лікарів та фермерів щодо попередження поширення даної інфекції. Було впроваджено кілька програм технічної допомоги Грузії, Вірменії.  Проводилося навчання ветеринарних лікарів-епізоотологів та фахівців, які працюють на кордоні і транспорті країн, що перебувають в зоні найбільшого ризику: України, Білорусії, Молдови. Звичайно роль міжнародних організацій є дуже важливою, але величезне навантаження лягає на ветеринарні служби, як на центральному, так і на регіональному рівні. Одним з найважливіших заходів щодо недопущення поширення африканської чуми є політика карантину на транспорті. Тому громадяни повинні ставитись до таких перевірок з розумінням, оскільки це робиться для захисту їх країни від величезних економічних збитків. Важливо дотримуватися заборони використання кормів, що містять свинину, це наприклад, можуть бути харчові відходи. Населення обов’язково повинно бути проінформоване про можливі ризики та наслідки цієї інфекції.

Журналісти цікавилися можливостями отримання державних компенсацій господарствами, враженими цим захворюванням, контролем дрібних домашніх господарств та заходами, які зараз проводяться в Україні для його недопущення.

Відповідаючи на їх питання, Іван Бісюк зауважив, що компенсація наразі не передбачена, так як не було випадків захворювання, але підготований відповідний документ, який буде підписаний в разі виникнення хвороби, як це було з пташиним грипом.

З метою профілактики виникнення АЧС в Україні довелося зупинити потяг, що курсує між Луганською і Ростовською областями, оскільки він може бути також фактором перенесення збудника захворювання, адже люди часто везуть з собою харчові продукти. На кордоні встановлені дезинфекційні установки, заборонений ввіз зерна, м’яса та м’ясних продуктів з заражених територій, обмежено, певною мірою, пересування населення, діє координаційний центр, проводиться роз’яснювальна робота, моніторинг поголів’я диких кабанів, у них відбираються проби крові і проводяться молекулярно-генетичні дослідження на наявність в ній геному АЧС. Також, на прикордонній території розкидаються використані патрони, оскільки запах пороху відлякує диких кабанів, розставляються спеціальні петарди, підгодовуються українські дикі кабани, щоб розвивалася сильна популяція і тварини-зайди не заходили на українську територію. Категорично заборонено виносити з бортів літаків та потягів всі харчові відходи і застосовувати їх на корм свиням, на свинофермах заборонено використовувати зерно, що не пройшло термічної обробки, працівникам свиноферм заборонено утримувати свиней вдома, ведеться боротьба з браконьєрством. Якщо в якомусь домашньому господарстві загинула тварина, то згідно інструкції, ветеринарний лікар негайно повідомляє про це ветеринарні служби на всіх рівнях, а відповідний патологічний матеріал відправляється в лабораторію на аналіз – таким комплексом заходів здійснюється контроль на місцях.