Першим віце-прем’єр-міністром Клюєвим А.П. надано відповідне доручення щодо створення робочої групи з вивчення ситуації із застосуванням у ветеринарній практиці кетаміновмістних препаратів

У зв’язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011р. № 4 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000р. № 770 і від 10 жовтня 2007р. № 1203” список 2 таблиці ІІ (Психотропні речовини, обіг яких обмежено) переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, доповнений діючою речовиною - кетамін.

В той же час, у сфері ветеринарної медицини широкого практичного застосування за діючою речовиною кетаміну гідрохлорид набули зареєстровані ветеринарні препарати “Каліпсовет плюс” та “Кетамідор”, обіг яких здійснюється виключно за призначенням лікаря ветеринарної медицини, а його відпуск за рецептами, - зазначив у зверненні до Прем’єр - міністра України Азарова М.Я. міністр аграрної політики та продовольства України М.В. Присяжнюк.

З моменту опублікування постанови на вищезазначені ветеринарні препарати поширились встановлені Законом України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори” вимоги щодо їх виробництва, зберігання та обігу.

Для застосування у лікувальній практиці зазначених ветеринарних препаратів, лікарям необхідно отримати у Держнаркоконтролю додаткову ліцензію на діяльність, пов’язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Відповідно до Закону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори” право на отримання ліцензії з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів мають лише юридичні особи.

На сьогоднішній день 2367 суб’єктів господарювання мають ліцензії, видані Держкомветмедициною на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, в тому числі 1311 фізичним особам – підприємцям (55% від загальної кількості ліцензіатів). Основна частина ветеринарного обслуговування населення у сільській місцевості здійснюється приватними лікарями (фізичні особи), які фактично обмежені у праві отримання ліцензії з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

На жаль, на сьогоднішній день альтернативи кетаміну у його фармакологічній дії на організм тварини серед ветеринарних препаратів не існує. Кетамін є невід’ємним компонентом анестезії, у комбінації з анальгетиками забезпечує адекватний стан знеболення тварин, необхідний для проведення більшості хірургічних втручань, у тому числі тривалих та складних.

Така ситуація непокоїть громадськість та практикуючих лікарів, оскільки основна частина затрат часу лікарів ветеринарної медицини припадає на проведення лікувальних робіт, і за відсутності можливості їх якісного проведення кількість ліцензованих лікарів ветеринарної медицини зменшиться. Це, в свою чергу, може мати негативний вплив на якість надання ветеринарних послуг населенню, стати підґрунтям до жорстокого поводження із тваринами, а також мати негативний вплив на епізоотичну ситуацію у країні.

Враховуючи зазначене у зверненні, надано відповідне доручення Першим віце-прем’єр-міністром Клюєвим А.П. створити робочу групу з проведення аналізу ситуації щодо застосування у ветеринарній медицині кетаміновмістних препаратів за участю представників МОЗ, МВС, Мінагрополітики, Держнаркоконтролю та Держветфітослужби з метою визначення ступеня ймовірності зловживань та витоку психотропної речовини, а також пошуку можливих шляхів вирішення проблеми щодо застосування у ветеринарній медицині кетаміновмістних препаратів.