2011 рік – Всесвітній рік ветеринарної медицини

Всесвітній рік ветеринарної медицини 2011

Новий 2011 рік є особливим для ветеринарних лікарів всього світу. В цьому році національні і міжнародні ветеринарні організації та установи будуть святкувати 250-ту річницю народження ветеринарії як галузі. Саме тому рік 2011-й названий Всесвітнім роком ветеринарної медицини «Вет-2011», саме тому ця урочиста дата буде ознаменована численними заходами, присвяченими популяризації нашої професії, донесення до громадян її значимості. Згадані заходи спрямовуватимуться на розширення суспільних знань та нагадають політикам і громадським діячам, що професія ветеринарного лікаря служить людству вже протягом багатьох століть, а не лише 250 років офіційного літочислення.

 До речі, початком офіційного визнання і відліку існування нашої професії вважається 1761 рік, коли уряд французького короля Луї XV вирішив заохотити в країні роботу з попередження хвороб ВРХ, збереження пасовищ та навчання фермерів.  Відповідальність за проведення ініційованих королем реформ було покладено на Анрі-Леонара Бертена, який на той час був генеральним контролером фінансів Франції. Він запропонував заснувати в Ліоні ветеринарну школу і призначити її директором Клода Буржела, який до того вже обіймав посаду директора Ліонської школи верхової їзди та шляхетних манер для аристократів. Крім того, Клод Буржела був відомий своїми науковими працями з хірургії коней, за які його було обрано членом-кореспондентом Академії наук в Парижі. Співпрацюючи з ліонськими хірургами, він першим серед науковців висунув ідею про те, що вивчення біології і патології тварин допоможе краще зрозуміти біологію і патологію людини. Отже 1761 рік знаменний також появою концепції «порівняльної біопатології», без якої важко уявити сучасну медицину.

 Клод Буржела став не лише першим директором, а й одним з засновників Ліонської ветеринарної школи. Якщо ви завітаєте до Ліону, то зможете побачити пам’ятник цій визначній людині поблизу центрального входу до закладу. Другу ветеринарну школу, також під його керівництвом було відкрито в 1764 році в Альфорі, поблизу Парижа. Відкриття першого навчального ветеринарного закладу знаменувало створення самої ветеринарної професії.

 Звичайно, протягом двох з половиною століть ветеринарна медицина значно розвинулася і на сьогодні вона відіграє важливу роль в охороні здоров’я тварин і людей, боротьбі з голодом у світі, забезпеченні якості і безпечності харчових продуктів, проведенні досліджень в галузі біології та медицини, психологічній підтримці суспільства, збереженні дикої природи, довкілля та біорізноманіття.

 Ще 7 травня 2008 року ініціаторами відзначення цієї знаменної дати було підписано угоду з МЕБ про створення організаційного комітету для відзначення Всесвітнього року ветеринарної медицини. До нього ввійшли власне МЕБ, Міністерство продовольства, сільського господарства та рибальства Франції, Вища рада ветеринарного ордену Франції, чотири французькі ветеринарні школи та ряд інших установ. Очолює організаційний комітет колишній директор Ліонської національної ветеринарної школи Жан-Франсуа Шарі.

 Федерація ветеринарів Європи та наші французькі партнери CEVEO (Співробітництво та обмін в галузі ветеринарної медицини Схід-Захід) є асоційованими членами Адміністративної ради організаційного комітету «Вет-2011». До 238 ветеринарних установ та організацій з 113 країн світу, які зареєструвалися як члени-кореспонденти, входить і Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України.

 Офіційна церемонія відкриття «Вет-2011» відбудеться 24 січня 2011 року у Версальському палаці у Франції. Взяти участь у церемонії запрошена Голова нашої громадської організації Оксана Рудь.

 В рамках «Вет-2011» у всьому світі відбудуться симпозіуми, конгреси, конференції. Цій події будуть присвячені численні телепередачі та публікації. Міжнародний ветеринарний конгрес, який за традицією буде організований в жовтні 2011 року Асоціацією спеціалістів ветеринарної медицини України, пройде під знаком Всесвітнього року ветеринарної медицини.

 Протягом року ми будемо інформувати вас, шановні колеги, як відзначатиметься ця подія в різних країнах, та запрошувати до участі  в акціях, ініційованих українською стороною в рамках «Вет-2011».