Прес-конференція «Контроль безпеки продовольчої сировини та харчових продуктів напередодні свят»

28 грудня відбулася прес-конференція на тему «Контроль безпеки продовольчої сировини та харчових продуктів напередодні свят». На запитання журналістів відповідали заступник голови Державного комітету ветеринарної медицини України Віталій Башинський та начальник Управління з забезпечення карантинних заходів МВС Сергій Оксюта.

 Як зазначив В. Башинський, протягом року контроль харчових продуктів та продовольчої сировини також здійснюється належним чином згідно діючого законодавства, але перед святами дуже збільшується кількість бажаючих порушити закон, продати свою, або перекуплену продукцію більш легким шляхом, не проходячи ветеринарно-санітарну експертизу з самих різних причин. Тому в цей період посилюється увага до продукції, що продається: в деяких місцях збільшується тривалість робочого дня в лабораторіяx, в деяких районах залучаються додаткові співробітники. І зазвичай перед святами завдяки нашим підрозділам ветеринарної карантинної міліції проводяться додаткові обстеження місць реалізації щодо суворих порушень, які можуть тим чи іншим чином вплинути на безпеку харчових продуктів.

 Нині на території України діє 1624 агропродовольчі ринки, на яких постійно працює 1251 державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи, і саме на цих ринках, де контроль здійснюється належним чином нашим споживачам боятися немає чого. Проте, напередодні свят багато людей намагаються розпродати те, що вони виростили у себе дома і дуже часто це відбувається не на ринках, а в місцях стихійної торгівлі, і там купуючи продукцію, кожен з нас повинен усвідомлювати, що він наражається на небезпеку, наприклад, бути зараженим трихінельозом, якщо ви купуєте свинину, або сибірською язвою, у випадку з яловичиною або тією ж самою свининою. Тому що, там частіше за все реалізують продукцію, яка не пройшла будь-якого контролю. І навіть, якщо власник пред’являє довідку про передзабійний огляд, але туша чи її частини не мають позначки придатності, не мають клейм про те, що стосовно неї була проведена ветеринарно-санітарна експертиза, ця туша є небезпечною.

 У нас в державі є два компетентні органи, відповідальні за безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини це - Державна санітарно-епідеміологічна служба, якщо йдеться про продукти готові до вживання і Державна ветеринарна служба, якщо йдеться про продовольчу сировину, наприклад, м’ясо, молоко, рибу та ін. Зараз у нас проходить реформування з майбутнім утворенням єдиного компетентного контролюючого органу за прикладом Європейських держав, або США, де таких органів є два, але вони чітко розмежовані за видами продукції, а не за станом її готовності.  

 Серед інших небезпек, які існують для споживача Віталій Володимирович відзначив  товари термін дії яких вже вийшов. Це говорить про те, що такий товар вже раз проходив ветеринарно-санітарну експертизу, але тривалість його зберігання вже перевищила той термін, коли він був безпечним. А це сприяє розвитку мікрофлори, яка викликає харчові отруєння, такі як сальмонельоз, лістеріоз, кишкова паличка. Є ще велика кількість товарів, які належать до категорії необроблених харчових продуктів – це, наприклад, сире молоко, яке реалізується людьми з приватного сектору. В Європейському Союзі реалізувати таку продукцію неможливо, це дуже суворо карається законом. Тому що держава не може гарантувати безпеку продукції приватного виробника, яку він виробляє у себе в дворі, тому що не можна перевірити щодня, яким чином він проводить доїння, якщо йдеться про молоко чи забій, якщо йдеться про м’ясо. Звичайно прослідкувати таку продукцію в умовах неповної ідентифікації тварин неможливо. А однією з головних умов безпечності харчової продукції є її прослідковуваність: звідки вона походить, яким чином вона переміщувалась, де вона забивалася, яким чином вона була доставлена до місця реалізації.   

 Що стосується захворюваності тварин, на сьогоднішній день в Україні є два неблагополучні пункти щодо туберкульозу ВРХ, але на них ведеться надретельний контроль, жодна тварина чи молоко не потрапить в реалізацію без спеціалізованого знешкодження. У нас також є декілька неблагополучних пунктів щодо лейкозу, але  він не несе прямої загрози здоров’ю людей. Зустрічаються випадки трихінельозу свиней, але протягом минулого року їх не було виявлено.

 Розповідаючи про роботу ветеринарної міліції Сергій Оксюта зауважив, що нею проводяться перевірки не лише на ринках, але разом зі співробітниками ДАІ контролюються і дороги, де з’являється немало продукції, котра на сьогоднішній день є забороненою для ввозу на територію України, перевіряються також і м’ясопереробні підприємства. Проте фіксується велика кількість порушень, так протягом 2010 року було проінспектовано більше 30000 підконтрольних об’єктів: ринки, м’ясопереробні підприємства, місця стихійної торгівлі, склади та ін. Ветеринарна міліція працює як разом з ветеринарною інспекцією, так і з органами охорони правопорядку: СБУ, прокуратурою та  оперативними службами. Було задокументовано 302 випадки, коли матеріали були подані в контролюючі правоохоронні органи і на основі цих матеріалів було відкрито 15 карних справ. Всього протягом 2010 року співробітниками ветеринарної міліції було вилучено з обороту більше 1500 тон небезпечної неякісної продукції, з якої було утилізовано 1400 тон. На даний момент було ліквідовано більше 1600 місць стихійної торгівлі.

 На сьогоднішній день, враховуючи активізацію передноворічної торгівлі, Міністерством внутрішніх справ підготовлений відповідний план, котрий був направлений на місця з метою активізації органів внутрішніх справ для виявлення неякісної продукції. Співробітниками центрального апарату було здійснено ряд виїздів як у східні регіони, так і в західні. Але враховуючи ситуацію в Російській федерації щодо африканської чуми свиней, основні сили особового складу були направлені в регіони, котрі межують з Росією, з метою відпрацювання прикордонних автошляхів, місць стихійної торгівлі та безпосередньо ринків. Було виявлено велику кількість небезпечної продукції, так з 18 грудня, коли почалося це відпрацювання, було вилучено більше 8,5 тон продукції, яка визнана неякісною.

 Виявляються випадки, коли в магазинах переклеюються етикетки на продукції, термін вживання якої вже вийшов, випадки реалізації продуктів тваринного походження без відповідних документів, які підтверджують їх якість і безпеку. Це стосується різних видів товарів, починаючи з рибопродуктів і закінчуючи свининою. Згідно закону про захист про прав споживачів, кожен має право вимагати пред’явлення документів про походження тієї чи іншої продукції. На офіційних ринках, в супермаркетах продукція є більш менш захищеною. Але важливо усвідомлювати небезпеку споживання продукції, купленої на стихійних ринках, які нажаль, є результатом соціального характеру нашого буття.