Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України - 20 років !

 

Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України існує вже 20 років, - за цей час кількість її членів зросла з п'яти тисяч до 20 тисяч, тож протягом останніх років всі справжні ветеринарні фахівці зрозуміли, наскільки необхідна наша громадська організація. Як і завжди, першочерговим завданням Асоціації залишається захист прав та інтересів ветеринарних фахівців та створення умов для їх нормальної праці. З нагоди 20-річчя Асоціації ми звернулися до її засновника та першого голови, а нині заступника генерального директора корпорації «Укрзооветпромпостач», Достоєвського Павла Петровича.

Шановний Павле Петровичу, розкажіть будь-ласка як виникла сама ідея створення Асоціації і які завдання ставились перед нею на момент її створення? 

На той час я вже протягом семи років очолював державну ветеринарну службу України. Крім того, кожне міністерство мало свою відомчу службу. Все було зосереджено в руках державної служби та було під контролем державних ветеринарних інспекторів. Але ми бачили, що в багатьох країнах працюють і приватні лікарі ветеринарної медицини і державна служба. Тоді, ми перші на теренах Радянського Союзу вирішили створити організацію, яка б стимулювала роботу і професійний розвиток тих лікарів, які в подальшому будуть працювати на приватній основі. Ми розробили документи, вибрали делегатів, і в Дніпропетровську провели перший з'їзд Асоціації. Написали Статут, затвердили його в Міністерстві юстиції і почали працювати. Мені прийшлося поєднувати посади начальника главку, головного державного інспектора України і голови Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України. Ми почали вивчати досвід інших країн: Польщі, Угорщини, Чехословаччини, аналізували їх статути, положення, і почали на їх основі розробляти свої документи.

Потрібно сказати, що багато республік колишнього Радянського Союзу пішли нашим шляхом. На сьогоднішній день немає жодної пострадянської країни, яка б не мала своєї Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини. Але свої статути вони розробляли на основі нашого, який ми представили на з’їзді в Новосибірську.

А коли з’явилися приватні лікарі, ми разом з Міністерством економіки запропонували механізм формування тарифів на ветеринарні роботи і послуги та видачі ліцензій. Ліцензії видавалися на приватну практику, на відкриття ветеринарних аптек і на реалізацію ветеринарних препаратів. Проте, вивчаючи закордонний досвід, я відзначив одну важливу відмінність, яка залишається на сьогоднішній день: у світовій практиці співвідношення приватних лікарів, що займаються лікуванням продуктивних і дрібних домашніх тварин однакове, у нас же переважна більшість приватних лікарів - це лікарі міських ветеринарних клінік, які спеціалізуються на дрібних домашніх тваринах.

Ви бачили розвиток діяльності Асоціації протягом 20 років, як би Ви оцінили її роботу на сьогоднішній день? 

Сьогодні Асоціація працює непогано, за останні п'ять років, за головування Оксани Іванівни Рудь спостерігається виразний прогрес, зокрема, дуже позитивне враження справляють щорічні конгреси, і якщо раніше вони були присвячені питанням лікування дрібних тварин, то тепер в рамках конгресів працює кілька секцій, в тому числі і по продуктивним тваринам. Проводяться з’їзди, щорічні звітні збори, як внутрішні, так і міжнародні семінари, наші спеціалісти їздять на стажування за кордон, до нас ділитися досвідом приїздять зарубіжні фахівці. Я вже досвідчена людина, маю стаж майже 50 років роботи в ветеринарній галузі, але я з задоволенням слухаю їх лекції, і переймаю їх досвід. На жаль, ми не мали такої змоги за радянських часів.

Які Ваші побажання щодо роботи Асоціації в майбутньому? 

Ще за радянських часів мені довелося брати участь в міжнародних ветеринарних конгресах в Росії (1979 рік), Канаді (1977 рік), Японії (вже за часів незалежності), і там червоною лінією проходили питання Асоціацій спеціалістів ветеринарної медицини, їх секцій, їх галузей. Зараз ми бачимо, як ці ідеї впроваджуються в Україні. Якщо ми хочемо, розвивати приватну ветеринарну практику, ми повинні мати загальну об’єднуючу асоціацію, та асоціації спеціалістів по дрібним домашнім тваринам, ВРХ, свиням, птиці та коням. І ця робота є завданням як Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини, так і Державного комітету ветеринарної медицини.

Проте є певні проблемні питання, які пов’язані, в першу чергу, з фінансуванням. Асоціація повинна шукати джерела збільшення фінансування, можливо за рахунок колективних членів, збільшення внесків, внесків не лише членів асоціації, а й клінік, аптек, тому що всі заходи проводяться за рахунок спонсорів, які є, головним чином, представниками зарубіжних фірми, а наші вітчизняні виробники ветеринарних препаратів, приватні лікарі, клініки, аптеки тримаються осторонь, а я б хотів, щоб семінари, конгреси, з’їзди фінансувалися українською стороною. Тоді б ми мали змогу заохочувати і матеріально наших лікарів як приватних, так і державних, які б за свої впровадження, нові методи лікування, розробки медичних препаратів отримували б гонорари чи премії від Асоціації.

Ми повинні адаптуватися до стандартів ЄС і СОТ, і скоро прийдемо до того, що держава не зможе повністю фінансувати державну службу, але сьогодні ніхто не знає, яка мінімальна кількість лікарів-ветеринарних інспекторів повинна в ній залишитися. Над цим питанням повинні працювати і Державний комітет ветеринарної медицини, і Асоціація. Я певен - складеться ситуація, коли у нас буде велика Асоціація, членами якої будуть всі приватні лікарі, вона буде мати спеціалізовані секції; буде чітко розписано, що в районі є 5-6 інспекторів, а можливо більше, і вони повинні контролювати епізоотичну ситуацію, роботу приватних лікарів, ветеринарних аптек, переробних підприємств. А приватні лікарі будуть працювати з власниками цих підприємств та господарств, при цьому необхідно чітко організувати підвищення кваліфікації лікарів ветеринарної медицини за галузями (ВРХ, свинарство, птахівництво, тощо).

Після Достоєвського Павла Петровича Асоціацію очолював Красуля Олексій Георгійович, з 2005 року головою Асоціації є Рудь Оксана Іванівна.

За останні 6 років Асоціація розвиває активну міжнародну діяльність. У 2005 році наша організація вступила до Федерації ветеринарів Європи. Наша асоціація - перша серед аналогічних у країнах СНД, яку прийняли до своїх лав європейські колеги. Це відкриває нам перспективи для розширення нашого міжнародного співробітництва та розвитку ветеринарної професії в Україні. Саме завдяки підтримці та участі Федерації ветеринарів Європи ми провели в листопаді 2010 року в Києві семінар «Підтримка здоров’я поголів’я та ветеринарної служби в Україні» в рамках Європейської програми ТАІЕХ. В цьому році ми отримали запрошення на вступ до Світової асоціації ветеринарів.

Вже більше трьох років триває наше активне співробітництво з французькою Асоціацією CEVEO (Співробітництво та обмін в галузі ветеринарної медицини Схід-Захід). В рамках нашої угоди про співробітництво, яка була підписана в передмісті Ліону в 2007 році, а потім поновлена в 2009 році на період до 2013, французькі фахівці приїздять до України для участі в конгресах та семінарах, а українські ветеринарні лікарі щорічно проходять стажування у ветеринарних клініках Франції.

Дуже ефективним є наше співробітництво з Ізбою Крайовою ветеринарної асоціації Польщі. Особливо активно в цьому напрямку працює Вінницька область, в найближчому майбутньому ми збираємося залучити до цієї співпраці і інші регіони України.

Ми пропонуємо ветеринарним практикам пройти стажування за кордоном за рахунок Асоціації. Таким чином вже пройшли стажування біля 50 ветеринарних лікарів. Єдиною обов’язковою умовою є обмін набутим досвідом з колегами, під час наших семінарів в різних областях України. Про можливості проходження стажування за кордоном ви можете прочитати у розділі "Стажування" нашої веб-сторінки.

Наша мета - щоб фахівці ветеринарної медицини України відчули справжню значимість своєї професії, та зрозуміли, що ветеринарна медицина в країнах Європи має статус вільної професії. Такий статус мають лише 7 професій, зокрема, архітектори, лікарі тощо, які сповідають не лише високопрофесійний, але і творчій підхід до своєї роботи. Дійсно, у разі якихось проблем в лікуванні тварини, оцінити правильність лікування можуть лише такі ж лікарі. Тому в країнах Європи, асоціації, аналогічні нашій мають набагато більше повноважень і можливостей, і всі ветеринарні практики обов’язково повинні бути членами цих громадських організацій.

Приємно, що думка Державного комітету ветеринарної медицини України щодо цього питання є прогресивною, а отже і робота щодо переходу державних ветеринарних лікарень на приватну основу активно ведеться вже сьогодні. Асоціація тісно співпрацює з Державним комітетом ветеринарної медицини України в цьому напрямку. Саме Асоціацією спеціалістів ветеринарної медицини України було ініційовано і розроблено проект закону про приватну ветеринарну практику, який зараз знаходиться на опрацюванні робочою групою, і ми сподіваємося, що найближчим часом він буде розглядатися у Верховній Раді. В цьому законі чітко прописана робота Статуарного ветеринарного органу, який існує у всіх країнах, де є приватна ветеринарна медицина і виступає гарантом якості роботи лікаря.

Під егідою Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України, засновано новий журнал -“Ветеринарна практика”. Матеріали журналу відображають інтереси практикуючих лікарів, які спеціалізуються на лікуванні дрібних домашніх тварин, коней та продуктивних тварин. У виданні публікуються актуальні новини, нещодавно запроваджено нові розділи: "Лабораторна діагностика" та "Ноу-хау".

Під час нашої розмови Павло Петрович Достоєвський зауважив, що від початку діяльності Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини її основним завданням був захист інтересів і прав ветеринарних лікарів. Це залишається нашим пріоритетом і сьогодні.