Семінар ТАІЕХ "Підтримка здоров’я поголів’я та ветеринарної служби в Україні"

2 - 3 листопада 2010 року в Києві відбувся семінар ТАІЕХ „Підтримка здоров’я поголів’я та ветеринарної служби в Україні”. Організаторами семінару були Європейська федерація ветеринарних лікарів, Комітет ветеринарної медицини України та Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України. В семінарі взяли участь 14 представників Європейського Союзу, серед яких президент регіональної комісії МЕБ по Європі Нікола Бєлев та голова Європейської федерації ветеринарних лікарів Вальтер Віндінг. З української сторони було близько 170 учасників.

Президія семінару ТАІЕХД-р Нікола БєлєвУчасники семінару ТАІЕХ

 

 

 

 

 

Відкриваючи семінар Вальтер Віндінг зауважив, що Європейська Федерація ветеринарних лікарів вже давно співпрацює з своїми українськими колегами і саме завдяки цій співпраці і стало можливим проведення семінару, метою якого є сприяння реформуванню ветеринарної служби в Україні.

 З вітальним словом до учасників заходу звернувся голова Державного комітету ветеринарної медицини України Бісюк І.Ю., який висловив вдячність Європейській комісії, програмі ТАІЕХ та президенту регіональної комісії МЕБ по Європі Ніколі Бєлеву, який є давнім другом української ветеринарної служби, за організацію семінару. Іван Юрієвич висказав сподівання, що цей захід дасть новий імпульс укріпленню і підтримці епізоотичного благополуччя не лише в Україні, а й в Європі.

Голова Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України Рудь О.І. подякувала Європейській федерації ветеринарних лікарів за підтримку та допомогу в організації заходу, та підкреслила його важливість на даний момент, коли потрібно запроваджувати нове законодавство в галузі. Про значення обміну думками та знаннями для реформування ветеринарної професії зауважила у своєму вітальному слові і представник програми ТАІЕХ при Європейській комісії Елізабет Бедерт.

Доктор Нікола Бєлєв передав вітання учасникам семінару від генерального директора Міжнародного епізоотичного бюро Бернара Валла. Крім того, у своєму виступі він високо оцінив ветеринарну службу України, з якою співпрацює вже багато років, однак реформи, як він зауважив, будуть також важливим кроком вперед у вирішенні ряду питань таких як, наприклад використання ветеринарних препаратів, яке повинно бути суворо регламентовано.

Д-р Каролін ПлантеПротягом двох днів семінару Європейські експерти представили до уваги українських колег різні питання охорони здоров’я тварин, реєстрації та ідентифікації, безпечності харчових продуктів та ролі ветеринарного лікаря в охороні здоров’я людей. Представник МЕБ Каролін Планте познайомила аудиторію з результатами досліджень Міжнародного епізоотичного бюро та Світового банку щодо економічної ефективності профілактичних заходів з метою попередження інфекційних захворювань продуктивних тварин.

Велику увагу було приділено питанням випуску, ліцензування та застосування ветеринарних лікарських препаратів, відповідальності ветеринарного лікаря за застосування протимікробних препаратів. Саме останній був присвячений виступ Пітера Джонса з компанії «Jones P Consulting Ltd». Учасники семінару мали змогу порівняти українське законодавство в даній галузі, яке було представлене заступником голови Державного комітету ветеринарної медицини України Пацюком М.В., з європейським, представленим виконавчим директором Європейської федерації ветеринарів Ненсі де Брайн.

Протягом наступного дня семінару обговорювались три не менш важливі питання, а саме: організація професії та перехід на приватну практику, ветеринарна освіта в Україні і Європі та допомога міжнародних організацій у розвитку ветеринарної професії в Україні.

Д-р Микола ЦвіліховськийПро підготовку ветеринарних лікарів в Україні та пропозиції ринку праці розповів у своєму виступі голова навчально-методичної ради Державного комітету ветеринарної медицини України Цвіліховський М.І. Його зарубіжний колега представник Європейська Асоціація закладів ветеринарної освіти Mарсель Ваннер присвятив свій виступ питанням підготовки фахівців галузі в Європі та можливості вільно працевлаштовуватись в будь-яких країнах, яку їм надає Європейська система освіти. Важливою її перевагою є практична підготовка фахівця, коли студент вчиться працювати з клієнтами та тваринами починаючи з першого року навчання. Особливу увагу було приділено післядипломній освіті ветеринарних лікарів. Говорячи про роль Європейської федерації ветеринарів в забезпеченні післядипломної підготовки Вальтер Віндінг зауважив: «Якщо людина обрала професію ветеринарного лікаря, вона повинна усвідомлювати те, що навчатися доведеться протягом всього життя».

 

Голова АСВМУ О.РудьПро стан справ у ветеринарній професії в Україні розповіла у своєму виступі голова спеціалістів ветеринарної медицини України Рудь О.І. У своєму виступі Оксана Іванівна зауважила, що для того щоб лікарям було легко працювати, професія повинна бути добре організована і відповідальність за цю організацію лежить на Державному комітеті ветеринарної медицини України та Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України. Для існування добре організованої і регламентованої професії потрібен Статуарний орган, як запорука професійного захисту фахівця і гарант якості його роботи. Саме цій темі був присвячений виступ представника Європейської федерації ветеринарів Франческо Просчіа, в якому він дав визначення регульованої професії, як такої в якій спеціальна кваліфікація є необхідною умовою отримання права на діяльність; та ознайомив з рядом директив ЄС щодо професії ветеринарного лікаря.

 

Д-р Франческо ПросчіаУчасники семінару дізналися більше про саму програму ТАІЕХ та інші програми технічної допомоги ЄС, такі як наприклад Твіннінг, SIGMA. Ці програми діють в Україні вже кілька років, що дає змогу вивчати європейський досвід «acquis communautaire» та проводити реформи в різних сферах. Представник ФАО Вітторіо Губерті розповів про роль цієї організації в забезпеченні сталого розвитку тваринницького сектору.

Було цікаво ознайомитись з досвідом інших країн щодо певних питань, наприклад з роботою ветеринарної служби та епізоотичною ситуацією в Ірландії, процесом приватизації ветеринарної професії в Словенії.

Кожна тема викликала широкі дискусії з боку учасників семінару.